Ako sa vyhnúť Legionelle

Pokiaľ riadite nemocnicu, hotel, alebo ste majiteľom vykurovacieho systému, prečítajte si naše rady a tipy, ako sa vyhnúť baktérii Legionella. Nesprávna mikroklíma s malou filtráciou vzduchu môže podporiť vznik veľkého množstva znečisťujúcich látok, vrátane skupiny baktérií Legionella. Tieto baktérie sa môžu množiť a spôsobiť veľa zdravotných problémov.

Bakteréria Legionella

I malé množstvo vody môže byť ideálnym zdrojom mikroorganizmov. Jedným z týchto mikroorganizmov, ktoré obývajú umelé vodné prostredia a vlhké oblasti, je baktéria Legionella pneumophila. Túto baktériu nájdeme okrem iného aj vo vnútrozemských vodných nádržiach, v mori, vo vlhkej pôde, mechu a pilinách. Baktéria bola objavená v roku 1976 a média túto chorobu nazvali "Legionárskou chorobou".

Legionella vo vodovodných systémoch

Baktéria Legionella sa množí v umelom prostredí: chladničky, klimatizačné zariadenia, ohrievače vody a zásobné nádrže a lekárske prístroje, ktorých povrchy prichádzajú do styku s vodou. Vývoj týchto baktérií podporuje nedostatočná kvalita vody vo vodných systémoch, nesprávna prevádzka a nedostatočný hygienický dohľad nad prístrojmi a systémami. 

 Legionela

3D vizualizácia baktérie Legionella pneumophila

Ako sa Legionella množí?

Medzi najčastejšie zdroje znečistenia patria systémy pre prípravu teplej úžitkovej vody a klimatizačné systémy. Baktérie Legionella prenikajú do organizmu priamou konzumáciou kontaminovanej vody. Potom, čo sa baktéria dostane do tela, môže spôsobiť atypický zápal pľúc a horúčku, ktorá môže byť sprevádzaná silnými bolesťami hlavy, zimnicou, hnačkami a dýchacími problémami. Baktérie sa množia v teplotnom rozmedzí 20-50°C. Optimálnou teplotou pre ich rozvoj je 38°C. Nad 50°C sa baktérie nemnožia a nad 70°C hynú. Rast baktérií Legionella v systémoch teplej vody je podporovaný prítomnosťou biofilmu a mechanických ložísk, kde žijú iné baktérie.

Ako na baktériu Legionella?

Legionellu je možné odstrániť chemickými alebo tepelnými metódami. V systémoch ktoré neobsahujú biofilmy, sa baktérie nemnožia tak silno, preto je dôležité zabezpečenie správneho návrhu a realizácie systému teplej úžitkovej vody. Množeniu baktérií vo vodovodoch môžete zabrániť tím, že využijete správne technické riešenia:

  • Na odberných miestach by sa teplota úžitkovej vody mala pohybovať nad 55 °C.
  • Zabezpečte aby to, aby sa voda periodicky zohrievala na 70-80 °C za účelom prevedenia tepelnej dezinfekcie.
  • Používajte cirkulačný systém teplej úžitkovej vody.
  • Odstráňte nerovnosti v tepelnej izolácii. Časti izolácie, ktoré sú opotrebované, vlhké, alebo nespĺňajú požiadavky, nahraďte novou izoláciou, ktorá má odpovedajúcu hrúbku a pokiaľ možno nízku tepelnú vodivosť.
  • Pravidelne dezinfikujte potrubie teplej vody.
  • Správne nastavte systém tak, aby sa odstránili zóny s príliš nízkym prietokom, tie predstavujú hrozbu nebezpečného zníženia teploty alebo stagnáciu vody.
  • Odstráňte takzvané „slepé uličky“. Pokiaľ takéto odbočky nie je možné vylúčiť, je treba vodu v nich pravidelne zohrievať.
  • Zabezpečte riadny technický a hygienický stav systému.

Nárast legionárskej choroby v roku 2014

V roku 2014 bolo oznámených 6.941 prípadov tejto choroby. Počet výskytu v krajinách EU bol v tomto roku 13,5 prípadov na milión obyvateľov, čo predstavuje najvyšší počet, aký sa kedy vyskytol. Veľké množstvo hlásených prípadov nakazených ľudí bolo i medzi rokmi 2009-2014 v Lisabone. Približne 74% všetkých nahlásených prípadov bolo zistených vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, už spomínanom Portugalsku a Španielsku. Zoznam výskytu tejto choroby si môžete pozrieť tu.

Aké je riešenie?

K zníženiu rizika vzniku kontaminácie baktériami Legionella je potrebné zabezpečiť správnu teplotu vody. U veľkých zariadení (hotely, bazény, kúpele, nemocnice) je obzvlášť dôležitá mikrobiologická čistota vodného potrubia. V takýchto prípadoch sa odporúča zvoliť správne riešenie teplej úžitkovej vody.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie