Koronavírus

Koronavírusy sú vírusy, prenášajúce sa medzi zvieratami. Vylúčený nie je ich prenos zo zvieraťa na človeka a následne z človeka na človeka. Spôsobujú ochorenia s rôznou závažnosťou. Väčšinou sa jedná o nezávažné hnačkové alebo respiračné ochorenia s postihnutím horných dýchacích ciest.

220px-2019-nCoV-CDC-23312_without_background

Veľkosť koronavírusov je cca 120 nm a preto ich chirurgické rúško nezachytí. Účinné sú iba respirátor, resp. masky s triedou ochrany FFP3 a ochrannými okuliarmi. Rúško však preukázateľne znižuje riziko infekcie tým, že kvapôčky (ktoré vydychujeme) obsahujúce koronavírus zachytia.

Z minulosti poznáme epidémie spôsobené koronavírusmi, SARS a MERS.

SARS

 • Celosvetovo nakazených: cca 8000.
 • Úmrtnosť: 10%.

MERS

 • Celosvetovo nakazených: cca 1300.
 • Úmrtnosť: 37%.

Nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje horúčky a dýchacie ťažkosti môže byť smrteľný. Označuje sa SARS-CoV-2, alebo Wuhan koronavírus (podľa miesta epicentra). Choroba, ktorú spôsobuje sa nazýva COVID-19.

 • Aktuálna štatistika COVID-19 (k 6.3.2020):

Celosvetovo nakazených: cca 102 000. Úmrtnosť: 2-3 %. Online update o počte nakazených a priebehu epidémie nájdete na tomto odkaze: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Z údajov, ktoré sú zatiaľ k dispozícii vyplýva, že vírus nie je taký smrteľný, ako predošlé epidémie, šíri sa však jednoduchšie. Panika rozhodne nie je na mieste. K rýchlemu prenosu prispieva fakt, že človek je infekčný už inkubačnej dobe (teda v čase keď nevykazuje žiadne príznaky) tá môže trvať 2 až 14 dní.

Aktuálna úmrtnosť COVID-19 podľa veku

80+ rokov

14.8%

70-79 rokov

8.0%

60-69 rokov

3.6%

50-59 rokov

1.3%

40-49 rokov

0.4%

30-39 rokov

0.2%

20-29 rokov

0.2%

10-19 rokov

0.2%

0-9 rokov

Nezaznamenaná úmrtnosť

Príznaky  COVID-19:

 • horúčka
 • kašeľ
 • ťažkosti s dýchaním
 • únava
 • bolesť svalov
 • bolesť hlavy

K prenosu dochádza najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašlaní, ale aj priamym kontaktom. Diagnostika je laboratórna. Účinná terapia zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická (podporná).

V našich zemepisných šírkach bude situáciu komplikovať nastávajúca chrípková sezóna. Chrípka má totiž veľmi podobné klinické príznaky ako infekcia spôsobená koronavírusom. Nie každá horúčka a kašeľ bude preto automaticky znamenať chorobu z Wuhan. V súvislosti s novým koronavírusom bolo doteraz zo Slovenska zaslaných na laboratórnu diagnostiku vzorky od 195 osôb, ktoré mali cestovateľskú anamnézu a klinické symptómy. Do 5.3. boli všetky vzorky negatívne.

Dňa 6.3. 2020 zaznamenalo Slovensko prvý prípad človeka infikovaného koronavírusom. V súvislosti s prvým potvrdeným prípadom výskytu ochorenia COVID-19 na našom území, prijal Ústredný krízový štáb tieto opatrenia:

-     Taliansko: Od pondelka (09.03.2020) platí zákaz na všetky prílety a odlety
-     Zákaz návštev vo všetkých nemocniciach v SR
-     Zákaz všetkých školských exkurzií mimo územie SR
-     Zákaz návštev vo všetkých väzniciach v SR
-     Zakáz návštev v domovoch sociálnych služieb
-     Vydá sa zákaz návštev v detských domovoch
-     Verejnosť by mala zvážiť účasť na hromadných podujatiach – športových, kultúrnych podujatiach, diskotékach a pod.
-     V platnosti ostáva meranie teploty cestujúcim na letiskách v Bratislave, v Košiciach a v Poprade
-     KBS bude požiadaná o zváženie obmedziť organizovanie bohoslužieb, pre verejnosť platí odporúčanie zvážiť návštevu bohoslužieb
-     obyvateľom žijúcim na území SR a rovnako aj Slovákom v zahraničí bude zaslaná SMS správa s odporúčaniami na zníženie rizika šírenia nového koronavírusu

K dispozícii je usmernenie Hlavného hygienika SR na stiahnutie "TU".

Druhá Aktualizácia usmernenia Hlavného hygienika SR na stiahnutie "TU".


Odporúčanie pre ľudí prichádzajúcich z infikovaných oblastí je na stiahnutie "TU".


Netreba však podceniť prevenciu, ktorá spočíva najmä v dodržiavaní zvýšeného hygienického režimu. Používanie dezinfekčného gélu a antibakteriálneho mydla je v tomto ročnom období opodstatnené.

Je potrebné dodržiavať zvýšený hygienický režim, odporúčania hygienikov a štátnych orgánov. Pre úplnosť treba povedať, že koronavírus predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre starších ľudí a ľudí s oslabenou imunitou. 


Odporúčame naše SADY NA DEZINFEKCIU A OSOBNÚ HYGIENU: 2019-nCoV prevencia:


Ďalšie informácie:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/symptoms.html

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

http://www.uvzsr.sk/

https://en.wikipedia.org/wiki/Novel_coronavirus_(2019-nCoV)

https://www.uvex-safety.sk/sk/vedomosti/normy-asmernice/masky-na-ochranu-dychacich-organov/vysvetlenie-tried-ochrany-ffp/


Banner H2O – kópia

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.