Koronavírus

Koronavírusy sú vírusy, prenášajúce sa medzi zvieratami. Vylúčený nie je ich prenos zo zvieraťa na človeka a následne z človeka na človeka. Spôsobujú ochorenia s rôznou závažnosťou. Väčšinou sa jedná o nezávažné hnačkové alebo respiračné ochorenia s postihnutím horných dýchacích ciest.

220px-2019-nCoV-CDC-23312_without_background

Veľkosť koronavírusov je cca 120 nm a preto ich chirurgické rúško nezachytí. Účinné sú iba respirátor, resp. masky s triedou ochrany FFP3 a ochrannými okuliarmi. Rúško však preukázateľne znižuje riziko infekcie tým, že kvapôčky (ktoré vydychujeme) obsahujúce koronavírus zachytia.

Z minulosti poznáme epidémie spôsobené koronavírusmi, SARS a MERS.

SARS

 • Celosvetovo nakazených: cca 8000.
 • Úmrtnosť: 10%.

MERS

 • Celosvetovo nakazených: cca 1300.
 • Úmrtnosť: 37%.

Nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje horúčky a dýchacie ťažkosti môže byť smrteľný. Označuje sa SARS-CoV-2, alebo Wuhan koronavírus (podľa miesta epicentra). Choroba, ktorú spôsobuje sa nazýva COVID-19.

 • Aktuálna štatistika COVID-19 (k 6.3.2020):

Celosvetovo nakazených: cca 102 000. Úmrtnosť: 2-3 %. Online update o počte nakazených a priebehu epidémie nájdete na tomto odkaze: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Z údajov, ktoré sú zatiaľ k dispozícii vyplýva, že vírus nie je taký smrteľný, ako predošlé epidémie, šíri sa však jednoduchšie. Panika rozhodne nie je na mieste. K rýchlemu prenosu prispieva fakt, že človek je infekčný už inkubačnej dobe (teda v čase keď nevykazuje žiadne príznaky) tá môže trvať 2 až 14 dní.

Aktuálna úmrtnosť COVID-19 podľa veku

80+ rokov

14.8%

70-79 rokov

8.0%

60-69 rokov

3.6%

50-59 rokov

1.3%

40-49 rokov

0.4%

30-39 rokov

0.2%

20-29 rokov

0.2%

10-19 rokov

0.2%

0-9 rokov

Nezaznamenaná úmrtnosť

Príznaky  COVID-19:

 • horúčka
 • kašeľ
 • ťažkosti s dýchaním
 • únava
 • bolesť svalov
 • bolesť hlavy

K prenosu dochádza najmä kvapôčkami pri kýchaní, reči, kašlaní, ale aj priamym kontaktom. Diagnostika je laboratórna. Účinná terapia zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická (podporná).

V našich zemepisných šírkach bude situáciu komplikovať nastávajúca chrípková sezóna. Chrípka má totiž veľmi podobné klinické príznaky ako infekcia spôsobená koronavírusom. Nie každá horúčka a kašeľ bude preto automaticky znamenať chorobu z Wuhan. V súvislosti s novým koronavírusom bolo doteraz zo Slovenska zaslaných na laboratórnu diagnostiku vzorky od 195 osôb, ktoré mali cestovateľskú anamnézu a klinické symptómy. Do 5.3. boli všetky vzorky negatívne.

Dňa 6.3. 2020 zaznamenalo Slovensko prvý prípad človeka infikovaného koronavírusom. V súvislosti s prvým potvrdeným prípadom výskytu ochorenia COVID-19 na našom území, prijal Ústredný krízový štáb tieto opatrenia:

-     Taliansko: Od pondelka (09.03.2020) platí zákaz na všetky prílety a odlety
-     Zákaz návštev vo všetkých nemocniciach v SR
-     Zákaz všetkých školských exkurzií mimo územie SR
-     Zákaz návštev vo všetkých väzniciach v SR
-     Zakáz návštev v domovoch sociálnych služieb
-     Vydá sa zákaz návštev v detských domovoch
-     Verejnosť by mala zvážiť účasť na hromadných podujatiach – športových, kultúrnych podujatiach, diskotékach a pod.
-     V platnosti ostáva meranie teploty cestujúcim na letiskách v Bratislave, v Košiciach a v Poprade
-     KBS bude požiadaná o zváženie obmedziť organizovanie bohoslužieb, pre verejnosť platí odporúčanie zvážiť návštevu bohoslužieb
-     obyvateľom žijúcim na území SR a rovnako aj Slovákom v zahraničí bude zaslaná SMS správa s odporúčaniami na zníženie rizika šírenia nového koronavírusu

K dispozícii je usmernenie Hlavného hygienika SR na stiahnutie "TU".

Druhá Aktualizácia usmernenia Hlavného hygienika SR na stiahnutie "TU".


Odporúčanie pre ľudí prichádzajúcich z infikovaných oblastí je na stiahnutie "TU".


Netreba však podceniť prevenciu, ktorá spočíva najmä v dodržiavaní zvýšeného hygienického režimu. Používanie dezinfekčného gélu a antibakteriálneho mydla je v tomto ročnom období opodstatnené.

Je potrebné dodržiavať zvýšený hygienický režim, odporúčania hygienikov a štátnych orgánov. Pre úplnosť treba povedať, že koronavírus predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre starších ľudí a ľudí s oslabenou imunitou. 


Odporúčame naše SADY NA DEZINFEKCIU A OSOBNÚ HYGIENU: 2019-nCoV prevencia:


Ďalšie informácie:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/symptoms.html

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

http://www.uvzsr.sk/

https://en.wikipedia.org/wiki/Novel_coronavirus_(2019-nCoV)

https://www.uvex-safety.sk/sk/vedomosti/normy-asmernice/masky-na-ochranu-dychacich-organov/vysvetlenie-tried-ochrany-ffp/


Banner H2O – kópia

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie