Radí MVDr. Ladislav Šranko

Šranko

Dezinfekcia nie je prepych, ale potreba 

 

Správna výživa a veterinárna starostlivosť sú dnes pre zdravie Vašich domácich miláčikov samozrejmosťou. Hygienické pravidlá, ktorými zabránite šíreniu infekcií prenosných zo zvieratiek na človeka, by mali byť pre Vás samozrejmosťou.

Preventívna bezpečná dezinfekcia tak eliminuje riziká vzniku infekčných ochorení u dvojnohých aj štvotnohých obyvateľov chovateľských zariadení, domov či bytov.

Pre psy a mačky sú ich koterce a ležadlá neprirodzeným prostredím, kde sa hromadí veľa druhov nebezpečných mikroorganizmov. V ich príbytkoch tiež vznikajú rôzne vývojové štádiá vonkajších a vnútorných parazitov. Tie sa množia aj všade naokolo – na podlahách, stenách a predmetoch, s ktorými prichádzajú zvieratá do styku. Vytvára sa tak infekčný tlak, príčinou ktorého zviera aj človek ľahko ochorejú.

Správnou očistou a dezinfekciou týchto priestorov, prenosiek či klietok môže chovateľ významne znížiť riziko infekcie a chrániť tak zdravie zvieratka i celej rodiny. Vynaložené prostriedky na dezinfekciu sa mnohonásobne vrátia. Ako zverolekár môžem zo skúsenosti potvrdiť, že liečba už chorých zvierat býva finančne náročná. Žiaľ, napriek tomu sa nie vždy podarí infekciu zvládnuť a zachrániť tak ťažko chorého trpiaceho domáceho miláčika.

Naše štvornohé lásky na srsti prenášajú plesňové ochorenia, vajíčka pásomníc, škrkaviek a rôzne roztoče. Na svojich pánov tak dokážu nechcene preniesť patogénne mikroorganizmy, akými sú baktérie salmonelly, listérie či kampylobaktérie. Od chorých mačiek môžu majitelia dostať toxoplasmózu alebo zápal spojiviek spôsobený chlamýdiami. Podceňovať by sa nemali hnačkové ochorenia domácich maznáčikov hlavne tam, kde máte malé deti. Dezinfekciou zlikvidujete aj mikróby spôsobujúce zápalové kožné, respiračné a ďalšie prenosné ochorenia vašich domácich maznáčikov.

Vírusy a baktérie sa prenášajú okrem priameho bezprostredného kontaktu zvieraťa s človekom aj cez predmety a odevy. Dezinfekciou by sa mali ošetriť chovateľské pomôcky, zvieracie ležoviská, hračky, misky, prepravky, obojky, vodítka, hrebene a podobne. Mimoriadne poctivú dezinfekciu si vyžadujú prípady, keď pes či mačka ochoreli na infekčnú chorobu alebo sa s takto postihnutým jedincom stretli. Vtedy musíte dezinfikovať niekoľkokrát všetky povrchy a predmety, s ktorými váš chorý domáci miláčik mohol  prísť do kontaktu.

Odporúčal by som popri pravidelnej rutinnej očiste dezinfikovať aspoň dvakrát za mesiac. Vybraný dezinfekčný prípravok musí spoľahlivo ničiť vírusy, baktérie a plesne. No zároveň by nemal dráždiť pokožku a sliznicu zvierat a ľudí. Ideálny je produkt, ktorý nie je cítiť a tak zvieratá nestresuje. Samozrejmosťou je bezpečnosť dezinfekčného prípravku aj pre citlivé živočíchy a výhodou jeho použitie bez toho, aby ste museli zvieratá niekam (hoci na krátky čas) odsťahovať. Pred samotnou dezinfekciou je nutné dôkladne očistiť všetky povrchy od hrubých nečistôt, najlepšie pod prúdom horúcej vody. Dezinfekčný roztok potom aplikujete na veľké plochy postrekom a menšie plochy očistíte handrou namočenou v dezinfekčnom roztoku alebo sprayom. Malé predmety (hračky a pod.) vkladáte priamo do roztoku. ‘Peliešky’ a deky namočíte do dezinfekcie ešte pred praním a necháte roztok pôsobiť. Vždy si ale nezabudnite podrobne prečítať návod na použitie a presne podľa neho dezinfikujte.

 

Autor: MVDr. Ladislav Šranko

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.