Alergia na chlór

Alergia na chlór, prípadne precitlivelosť na chlór sa môže vyznačovať týmito príznakmi: dýchavičnosť, kašeľ, zúženie priedušiek, vyrážka, atď. Všade, kde dochádza ku kontaktu s voľným chlórom (napr. dezinfekcia v bazéne či čistiace prostriedky), existuje riziko vzniku chloramínov a ich negatívneho pôsobenia na ľudský organizmus.
Najvhodnejšou obranou je využitie čistiacich a dezinfekčných prostriedkov bez chlóru.

PREČO VZNIKÁ ALERGIA NA CHLÓR?

 
Chlór je jedna z najdráždivejších prírodných látok. Je to dôsledkom jeho vysokej reaktivity, vďaka ktorej vytvára širokú paletu zlúčenín, pričom najrozšírenejšou zlúčeninou chlóru je chlorid sodný NaCl. Táto látka je úplne neškodná - známa ako obyčajná jedlá soľ, ktorú používame pri varení. Chlór sa však vyskytuje aj v silných kyselinách (napr. kyselina chlorovodíková), rozpúšťadlách skupiny PCB (polychlórované bifenyly) a v neposlednom rade aj ako tzv. chloramíny.

Chloramíny sú deriváty amoniaku, kde je nahradený ľubovoľný počet atómov vodíka chlórom (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 alebo NCl3) a vznikajú pri kontakte voľného chlóru s organickými látkami. S chloramínmi sa stretneme predovšetkým v kohútikovej vode, bytovej a bazénovej chémii, pričom sú s nimi spojené niektoré zdravotné problémy. V krátkodobom pôsobení vyvolávajú alergické reakcie napr. pálenie očné alebo nosových slizníc po kúpaní v bazéne.

Dlhodobé vystavovanie chloramínom môže mať za následok rozvoj alergie na chlór a chlórové zlúčeniny.
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie