Chlór vo vode a čistiacich prostriedkoch

Chlór je jedna z najdráždivejších prírodných látok. Je to dôsledkem jeho vysokej reaktivity, vďaka ktorej vytvára širokú paletu zlúčenín, pričom najrozšírenejšou zlúčeninou chlóru je chlorid sodný NaCl. Táto látka je celkom neškodná a nám dôverne známa ako obyčajná jedlá soľ, ktorú používame pri varení. Chlór sa však vyskytuje tiež v silných kyselinách (napr. kyselina chlórovodíková), v rozpúšťadlách skupiny PCB (polychlórované bifenyly) a v neposlednom rade aj ako tzv. chloramíny.

Chloramíny sú deriváty amoniaku, kde je nahradený ľubovoľný počet atómov vodíku chlórom (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 alebo NCl3) a vznikajú pri kontakte voľného chlóru s organickými látkami. S chloramínami sa stretávame predovšetkým v kohútikovej vode, bytovej i bazénovej chémii, pričom sú s nimi spojené niektoré zdravotné problémy. V krátkodobom pôsobení vyvolávajú napr. známe pálenie očných alebo nosných slizníc po kúpaní v bazéne.

Dlhodobé vystavovanie chloramínom môže mať naviac za následok rozvoj alergie na chlór a chlórové zlúčeniny.

Alergia či precitlivenosť sa môže vyznačovať týmito príznakmi: dusenie, kašeľ, zúženie priedušiek, vyrážky, atď. Všade, kde dochádza ku kontaktu s voľným chlórom (napr. ako dezinfekcia v bazéne či čistiacich prostriedkoch), existuje riziko vzniku chloramínov a ich negativného pôsobenia na ľudský organizmus.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie