Chlór vo vode a čistiacich prostriedkoch

Chlór je jedna z najdráždivejších prírodných látok. Je to dôsledkem jeho vysokej reaktivity, vďaka ktorej vytvára širokú paletu zlúčenín, pričom najrozšírenejšou zlúčeninou chlóru je chlorid sodný NaCl. Táto látka je celkom neškodná a nám dôverne známa ako obyčajná jedlá soľ, ktorú používame pri varení. Chlór sa však vyskytuje tiež v silných kyselinách (napr. kyselina chlórovodíková), v rozpúšťadlách skupiny PCB (polychlórované bifenyly) a v neposlednom rade aj ako tzv. chloramíny.

Chloramíny sú deriváty amoniaku, kde je nahradený ľubovoľný počet atómov vodíku chlórom (vzniká tak NH2Cl, NHCl2 alebo NCl3) a vznikajú pri kontakte voľného chlóru s organickými látkami. S chloramínami sa stretávame predovšetkým v kohútikovej vode, bytovej i bazénovej chémii, pričom sú s nimi spojené niektoré zdravotné problémy. V krátkodobom pôsobení vyvolávajú napr. známe pálenie očných alebo nosných slizníc po kúpaní v bazéne.

Dlhodobé vystavovanie chloramínom môže mať naviac za následok rozvoj alergie na chlór a chlórové zlúčeniny.

Alergia či precitlivenosť sa môže vyznačovať týmito príznakmi: dusenie, kašeľ, zúženie priedušiek, vyrážky, atď. Všade, kde dochádza ku kontaktu s voľným chlórom (napr. ako dezinfekcia v bazéne či čistiacich prostriedkoch), existuje riziko vzniku chloramínov a ich negativného pôsobenia na ľudský organizmus.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.